Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAJFE5328G1ZK
Call 0804386236990% Response Rate
Send Enquiry












Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Controller Type | Automatic |
| Product Type | Controller Kit |
| Number Of Stations | 4 Station |
| Model Name | X-Core |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Connection Size | ½ inch |
| Power Consumption | 2W |
| Model Name/Number | X-Core 801 I-E |
| Type | Automatic |
| Usage/Application | Commercial |
View Complete details









Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Controller Type | Automatic |
| Material | Plastic |
| Number Of Stations | 4 Station |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Voltage | 230V |
| Power Supply | 230 V AC |
| Programming | Time Based |
| Communication | Wired |
| Brand | Hunter |
| Power Source | 24V AC |
Hunter 6 Chanel Timer
Product specification
I/P Voltage: 24vAC
Capacity: 3HP to 10HP Openwell Motor
Time setting: User friendly time setting
Sensor: Pump Dry run protection sensors available
Technology: Latest MCU based technology
RTC: Available
Cleaning mode: Daily & Alternate day
Cleaning time: Set 1 & 2 minute
Cleaning operation: Automatic & Manual
Water indication: Water empty indication by Buzzer tones
Wire connection: Shock free connection
Battery: Lithium Battery
Power Consumption: very low
Design: Compact design and Powerful operation
Power effect: Power cut does not effect on system operation
Life: Long Life span
Make: made in India
Operating Specifications
• Station Run Times: set 1 to 7 minute
• 1 Independent Watering Programs
• Start Times: Generally set 6am morning
• Watering Schedule: 365-day calendar
• AM/PM, 24-hour clock
• Simple manual operation
• Sensor override by station
• Dry run Protection sensor
• Sensor bypass switch
Electrical Specifications
• Input supply: 24vAC
• Solenoid input supply: 24vAC
• operate MCB & DOL stator
• Battery: 3 V Lithium
• Electronic short circuit protection
• Non-volatile memory for program data
• Dry Run protection sensor
KEY FEATURES
View Complete details














| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Controller Type | Automatic |
| Valve Type | 24vAC |
| Material | Plastic |
| Number Of Stations | 4 Station |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Power Supply | 230 V AC |
| Programming | Time Based |
| Communication | Wired |
| Fluid Media | Water |
| Enclosure | ABS |
Hunter 6 Chanel Timer
Product specification
I/P Voltage: 24vAC
Capacity: 3HP to 10HP Openwell Motor
Time setting: User friendly time setting
Sensor: Pump Dry run protection sensors available
Technology: Latest MCU based technology
RTC: Available
Cleaning mode: Daily & Alternate day
Cleaning time: Set 1 & 2 minute
Cleaning operation: Automatic & Manual
Water indication: Water empty indication by Buzzer tones
Wire connection: Shock free connection
Battery: Lithium Battery
Power Consumption: very low
Design: Compact design and Powerful operation
Power effect: Power cut does not effect on system operation
Life: Long Life span
Make: made in India
Operating Specifications
• Station Run Times: set 1 to 7 minute
• 1 Independent Watering Programs
• Start Times: Generally set 6am morning
• Watering Schedule: 365-day calendar
• AM/PM, 24-hour clock
• Simple manual operation
• Sensor override by station
• Dry run Protection sensor
• Sensor bypass switch
Electrical Specifications
• Input supply: 24vAC
• Solenoid input supply: 24vAC
• operate MCB & DOL stator
• Battery: 3 V Lithium
• Electronic short circuit protection
• Non-volatile memory for program data
• Dry Run protection sensor
KEY FEATURES
View Complete details