Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAJFE5328G1ZK
Call 0804386236989% Response Rate
Send Enquiry





| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| System Type | Telescopic Brush |
| Handle Material | Plastic |
| Material | Nylon |
| Brush Width | Up to 300 mm |
| Bristle Material | Nylon |
| Pole Length | 6–8 m |
| Water Supply | With Water Feed |
| Application Scale | MW Scale Plant, Domestic Rooftop |
| Size | 6 Meter |
| Bristle Color | Blue |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Quick Wash Time | 10 minutes |
| Body Material | Nylon |
| Voltage | 220-240V |
| Power | 2250W |
| Capacity | up to 1MWP |
| Frequency | 50 Hz |
| Sprinkler Diameter | 1/2" |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black |
View Complete details










| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Reach | Automated |
| Material | ABS Plastic |
| Pipe Size | 1/2 Inch |
| Working Pressure | 10bar |
| Issue | dirty solar panel cleaning |
| Nozzle Size | 1/2 inch |
| Type | Thread Type |
| Color | White |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | E-WELT |
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Nylon |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Bristle Material | Nylon |
| Size | 500mm x 100mm |
| Model | SW |
| Handel Size | 4.6 Meter |
Our Customizable Solar Panel Cleaning Brush and Wiper is designed to meet your unique cleaning requirements. Whether you're managing a residential setup or a large-scale commercial solar installation, our brush and wiper solutions are fully adjustable to ensure the most efficient cleaning process.
Crafted with high-quality, durable materials, our tools gently yet effectively remove dust, dirt, and debris from your solar panels without causing damage. Choose the ideal size, shape, and design based on your specific needs for a hassle-free and precise cleaning experience.
Ensure maximum performance and longevity for your solar panels with our Customizable Solar Panel Cleaning Brush and Wiper. The perfect solution for maintaining your solar system’s energy output!
View Complete details








| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Product Type | Spray |
| System Type | Automatic |
| Model Name | Pro Spray |
| Cleaning Method | Water Based |
| Connection Size | ½ inch |
| Suitable Plant Size | 500 kW to 1 MW |
| Quick Wash Time | 10 minutes |
| Body Material | Nylon |
| Water Usage | Medium Water |
| Voltage | 220-240V |
Note: The above price is for B2B users only.
Retail buyer Please confirm the price before ordering.
View Complete details


| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Quick Wash Time | 10 minutes |
| Power | 750w |
| Capacity | 1kw TO 1000kw' |
| Body Material | Plastic |
| Voltage | 220-240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Pole Length | 2 Inch |
| Sprinkler Diameter | 1/2 Inch |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details