Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAJFE5328G1ZK
Call 0804386236990% Response Rate
Send Enquiry







| Automation Grade | Fully Automatic |
| Quick Wash Time | 10 minutes |
| Power | 2300W-4500W |
| Capacity | 0.5HP to 10HP |
| Body Material | Nylon-6 |
| Voltage | 220-240V |
| Pole Length | 1/2 Inch |
| Sprinkler Diameter | 1/2 Inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | E-WELT |
View Complete details








| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Packaging Type | Box |
| Voltage | 230V-440V AC |
| Color | Black |
| Ideal For | Solar Panel Auto Cleaning and Washing System |
| Features | User programmable With Dry Run Sensor |
| UV Protected | Yes |
| Technique | RTC |
| Model | E-101 |
| Usage/Application | Solar Auto Washing System |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Material | ABS |
| Brand | E-WELT |
| Uv Protection | Yes |
| Wall Thickness | 2 mm |
| Tensile Strength | 250 N |
| Packaging Type | Box |
| Size | 30mm 40mm |
| Part Number | E40 |
| Ideal For | Water Drain |
| Features | water Drain Clip |
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Quick Wash Time | 10 minutes |
| Body Material | Plastic |
| Voltage | 220-240V |
| Power | 1000W |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | E-WELT |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Kit Type | Manual Brush Kit |
| Material | Aluminium |
| Pole Length | 9 m |
| Brush Width | 500mm |
| Reach | Telescopic Pole |
| Type | Brush Type |
| Cleaning Solution | Water |
| Clamp Wall Thickness | 1.5mm |
| Is It Transparent | Mirror Finish |
| Load Capacity | 10KG |
Key Features:
This clamp is the best choice for those seeking a rust-free, long-lasting, and safe solution for their solar panel cleaning sprinkler system. Invest in the SS304 Solar Panel Cleaning Sprinkler Clamp Bracket to ensure reliable, damage-free performance for years to come.
View Complete details









| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Clamp Wall Thickness | 1.2mm |
| Is It Transparent | Mirror Finish |
| Load Capacity | 10KG |
| Grade | SS304 |
| Color | Grey |
Key Features:
This clamp is the best choice for those seeking a rust-free, long-lasting, and safe solution for their solar panel cleaning sprinkler system. Invest in the SS304 Solar Panel Cleaning Sprinkler Clamp Bracket to ensure reliable, damage-free performance for years to come.
This clamp is the best choice for those seeking a rust-free, long-lasting, and safe solution for their solar panel cleaning sprinkler system. Invest in the SS304 Solar Panel Cleaning Sprinkler Clamp Bracket to ensure reliable, damage-free performance for years to come.
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Galvanized Iron |
| Clamp Wall Thickness | 1.5MM |
| Is It Transparent | No |
| Ideal For | Solar panel cleaning sprinler hanger |
| Load Capacity | 5KG |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Plastic |
| Service Location | All India |
| Bristle | Nylon |
| Suitable For | Solar Panel Cleaning Brush |
| Length | 3 Meter, 4 Meter and 6 Meter |
| Pipe Material | Aluminium |
| Brand | E-WELT |
View Complete details